top of page

Coraz więcej farm fotowoltaicznych. Jest ale...

18 października 2023

Z badań zrealizowanych przez Agencję Badań Marketingowych w  sierpniu i wrześniu 2023 roku na próbie 1000 osób wynika, że większość  Polaków za najskuteczniejsze inwestycje w budowie „zielonej energetyki”  uważa fotowoltaikę i farmy wiatrowe. Na tę pierwszą wskazało 75 proc.  respondentów. Co więcej, fotowoltaika dominuje we wskazaniach pierwszego  wyboru (36 proc. odpowiedzi). Farmy fotowoltaiczne w Polsce nie obrosły  takimi mitami, jak lądowe farmy wiatrowe i nigdy nie budziły  kontrowersji. Polska jest zaś - pisze dr Piotr Balcerowski w komentarzu dla portalu Obserwator Gospodarczy - trzecim w Europie, po Niemczech i  Hiszpanii, rynkiem inwestycji fotowoltaicznych.


Tę beczkę miodu trzeba jednak zepsuć odrobiną dziegciu. Fotowoltaika to  ważny element zielonego miksu, ale też element skrajnie uzależniony od  warunków pogodowych. Musi zatem zostać zrównoważony bardziej stabilnymi  źródłami. Tu jako oczywista oczywistość nasuwa się atom – wokół którego  wciąż jest wiele znaków zapytania, a decyzje przyszłego rządu nie są  wcale oczywiste. W ugrupowaniach, które będą budowały większość  parlamentarną, są zdecydowani zwolennicy energii jądrowej dla Polski,  ale i osoby wobec niej sceptyczne, a nawet deklarujące konieczność  rewizji zawartych umów - zauważa wiceprezes Instytutu Staszica. 


Więcej:https://obserwatorgospodarczy.pl/2023/10/17/farmy-fotowoltaiczne-w-polsce-pojawiaja-sie-jak-grzyby-po-deszczu-jest-jednak-jedno-ale/


foto: pixabay.com

bottom of page