top of page

Czeka nas dynamiczny rozwój lotnisk regionalnych

28 grudnia 2023

Rok 2023 okazał się przełomowy dla lotnisk regionalnych, które poprawiły wyniki z rekordowego 2019 roku. Porty lotnicze w Polsce stoją obecnie przed fascynującym okresem dynamicznego rozwoju. Szereg czynników wskazuje na ich pozytywną przyszłość, a perspektywy zapowiadają dalszy wzrost i znaczący wpływ na rozwój transportu.


Dwie trzecie pasażerów obsługują porty regionalne


W 2023 roku polskie lotniska obsłużyły po raz pierwszy w historii ponad 52 mln pasażerów, z czego za ok. 65% odpowiadały porty regionalne. Świetne wyniki są zasługą m.in. wzrostu popytu wśród coraz młodszych osób i rodzin z dziećmi, zwłaszcza po zniesieniu pandemicznych ograniczeń sanitarnych. Obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie na szybki i wygodny transport lotniczy. Lotniska regionalne, dzięki swojej dostępności i sprawnym procedurom obsługi, stają się atrakcyjnym wyborem dla podróżnych. Nie możemy zapomnieć też, że lotniska regionalne są impulsem dla rozwoju społeczno-gospodarczego całego kraju, ale przede wszystkim swoich regionów, mając ogromny wpływ na rozwój turystyki, inwestycji zagranicznych i zatrudnienia. Ten pozytywny impuls się zwraca i dziś Polska pokazuje, że inwestycje w rozwój lotnisk regionalnych był świetną decyzją. Programy modernizacyjne, rozbudowa terminali oraz ulepszenia w systemach obsługi sprawiają, że lotniska regionalne stają się bardziej konkurencyjne i przyjazne dla przewoźników i pasażerów.


Obecne trendy wskazują jednoznacznie na pozytywną przyszłość lotnisk regionalnych w Polsce. To nie tylko węzły komunikacyjne, ale także ważne centra rozwoju społeczno-gospodarczego. Przełom w technologii, dobra strategia nowego rządu współtworzona z lotniskami oraz rosnące zainteresowanie podróżami lotniczymi powinny sprawić, że lotniska regionalne staną się kluczowym kołem zamachowym sektora transportowego w kolejnych latach.


Pozytywny rok dla Portu Lotniczego Warszawa-Modlin


Rok 2023 był też wyjątkowy dla Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Po ciężkich latach, w których walczyliśmy nie tylko z pandemią, ale też blokowaniem rozwoju naszego portu, zakończyliśmy ubiegły rok z sukcesami. 


Nie tylko obsłużyliśmy blisko 3,4 mln podróżnych i ponad 22 tys. operacji lotniczych, ale także wdrożyliśmy w życie nową politykę taryfową w zakresie usług lotniskowych, która z jednej strony, z uwagi na atrakcyjne systemy zniżek, służyć będzie dalszemu rozwojowi przewozów lotniczych i siatki połączeń portu, a z drugiej umożliwi nam realizację prorozwojowych przedsięwzięć inwestycyjnych - niezbędnych do obsługi rosnącego ruchu. Rok 2023 upłynął nam pod znakiem dalszego rozwoju siatki połączeń rozkładowych i przewozów czarterowych. Pojawili się nowi przewoźnicy czarterowi jak np. Air Malta czy El AL Israel Airlines, a siatka połączeń regularnych została wzbogacona o takie kierunki jak: Kopenhaga, Walencja. 


Lanzarote czy Tirana. Zadbaliśmy też o rozszerzenie zakresu usług towarzyszących usługom lotniskowym, które są dedykowane naszym pasażerom. W strefie po kontroli bezpieczeństwa w Terminalu rozbudowano o ponad 268 m2 powierzchnię  gastronomiczną. Nasi pasażerowie mogą korzystać z usług lokali usytuowanych na antresoli prowadzonych pod znanymi i lubianych markami, takimi jak: So Coffee, 1 Minute Smacznego czy Best Fly Bar. Z myślą o pasażerach, którzy przed podróżą chcą wypocząć bądź popracować na swoich laptopach delektując się  przy tym wybornymi napojami i przekąskami w bardziej kameralnym i komfortowo wyposażonym miejscu - oddaliśmy do użytkowania salonik biznesowy Mazovia Premium Lounge.


Ponadto bardzo cieszy nas fakt, że w pierwszym tygodniu listopada ub. r. Samorząd Województwa Mazowieckiego dokonał rozstrzygnięcia  postępowania przetargowego na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy linii kolejowej oraz stacji na naszym lotnisku, której wykonawcą będzie konsorcjum Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i YLE Inżynierowie. Samorząd Województwa przeznaczył na realizację tego przedsięwzięcia ponad 22 mln zł. Zaplanowano budowę nowej dwutorowej linii kolejowej od stacji Modlin do lotniska o długości ok. 5,8 km, a także naziemnej stacji kolejowej w okolicach istniejącego ronda na terenie portu. Ta inwestycja to krok milowy na rzecz poprawy dostępności komunikacyjnej naszego portu. Przyniesie ona korzyści nie tylko pasażerom korzystającym z usług lotniska, ale również pracownikom wielu firm zlokalizowanym w naszym porcie.  Czas dotarcia na lotnisko ulegnie skróceniu, a przejazdy będą odbywały się w bardziej komfortowych warunkach.


Dobre perspektywy i ogromne szanse


Przyszłoroczny sezon letni na Lotnisku Warszawa/Modlin będzie też niezwykle interesujący dla naszych pasażerów z perspektywy podniebnych wojaży. Nie tylko pojawią się atrakcyjne kierunki czarterowe, ale w ramach harmonijnego rozwoju naszej siatki połączeń zaoferujemy wspólnie z naszymi partnerami ponad 60 kierunków, które z entuzjazmem przyjmą wszyscy zwolennicy podróży lotniczych.


W 2024 roku nasze lotnisko stanie przed olbrzymią szansą. Dzięki zdjęciu politycznego kagańca, który blokował nasz rozwój, będziemy mogli przystąpić do realizacji planów rozbudowy terminala, budowy dodatkowych stanowisk postojowych dla statków powietrznych czy   też docelowej nowej, równoległej drogi startowej. Port Lotniczy Warszawa - Modlin potrzebuje inwestycji podmiotów zewnętrznych, które będę wspierał. Mam na myśli inwestycje PAŻP w wieżę kontroli ruchu lotniczego oraz nowy system ILS, czy inwestycje Orlen Aviation w bazę paliw. Jestem pewny, że w kilka lat modliński port będzie mógł obsługiwać ok. 10 mln pasażerów rocznie. Będzie to odpowiedzieć na rosnący na Mazowszu popyt na podróże lotnicze, która pozwoli spokojnie pracować nad decyzjami dotyczącymi ewentualnej budowy nowego portu lotniczego, który może być potrzebny w przyszłości.


Tomasz Szymczak

p.o. Prezesa Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa- Modlin sp. z o.o.

bottom of page