top of page

Konkurs: Stąd jestem

7 sierpnia 2023

Uczestnicy Konkursu „Stąd Jestem!” mają za zadanie napisanie eseju lub nagranie filmu poświęconego inspirującej postaci lub postaciach będących ich przodkami. Na Zwycięzców czekają nagrody z portfolio marki Apple: Mac Book Pro 13, iPad lub iPhone 14 czy słuchawki AirPods. Jury oceni m.in. oryginalność, wartość literacką czy potencjał historii do inspirowania innych.


Postawa i doświadczenia przodków mają wpływ na postawy i wybory poszczególnych osób. Wychowanie i przekaz rodzinny są kluczowe dla budowy wspólnoty narodowej. Właśnie dlatego think-tank Instytut Staszica wraz z Partnerami postanowił stworzyć inicjatywę zachęcającą Polki i Polaków do poszukiwania źródeł swojej tożsamości. - Chcemy przekonywać, że genealogia to nie jedynie zabawa dla ziemiaństwa i arystokracji. Jest mnóstwo inspirujących a nieodkrytych życiorysów i historii przodków wielu z nas –mówi dr Piotr Balcerowski, wiceprezes Instytutu Staszica i koordynator konkursu. – Chcemy by młodsi i starsi Polacy czerpali inspirację od swoich przodków w wielu sprawach. Przecież mogą to być opowieści i o dzielnych żołnierzach, i o kreatywnych przedsiębiorcach, oddanych społecznikach, w końcu ludziach poświęcających się swoim rodzinom.


- Historie naszych rodzin żyją tak długo, jak o nich pamiętamy. Ja poprzez nie rekonstruowałam losy pleszewskiej kamienicy przy ulicy Piłsudskiego 10, gdzie jak w obiektywie skupił się obraz Rzeczypospolitej lat 30. XX wieku, z jej kłopotami, rozczarowaniami, ale i nadziejami oraz pragnieniami – mówiła na konferencji inaugurującej konkurs Dagmara Leszkowicz-Zaluska, pisarka. Cykl jej powieści, który otwiera książka „Dziewczyna z kamienicy”, był inspirowany właśnie historią rodzinną. Wiktor Świetlik, dziennikarz i jeden z fundatorów Instytutu Staszica podkreśla: - Pochodzenie w dużym stopniu konstytuuje nasze wartości, sposób patrzenia, działania. Adoptujemy się do różnych warunków, ale mamy bazę, która sprawia, że trudno nas wytrącić z równowagi. Dlatego wszelkiej maści ideolodzy, także ci współcześni, chcą wykorzeniać ludzi.


Prace konkursowe mogą być przesyłane w formie esejów lub filmów. Te pierwsze nie powinny przekraczać długości 6 tysięcy znaków (ze spacjami), a filmy mieścić się czasie 5 minut (w formie linków do profilów na platformie Youtube). Nadsyłanie prac konkursowych możliwe jest do końca września poprzez stronę internetową www.stadjestem.pl, tam też znajduje się regulamin konkursu. Ogłoszenie laureatów nastąpi do końca października. 


Projekt dofinansowano ze środków Funduszu Patriotycznego, a jego partnerami projektu są Fundacja im.XBW Ignacego Krasickiego, Raport CSR.pl i Instytut ESG.


bottom of page