top of page

Olga Doleśniak-Harczuk o propozycji Sorosa ws. budżetu UE

7 grudnia 2020

Polska i Węgry zapowiadają weto wobec unijnego budżetu, a w debacie publicznej przedstawiane są propozycje reakcji UE w przypadku takiej decyzji. George Soros proponuje wyemitowanie przez Unię obligacji wieczystych. Oznacza to, że pożyczony przez UE kapitał nie  podlegałby spłacie. Zamiast tego należne byłyby za to roczne odsetki. Ten pomysł w Polskim Radio 24 komentowała Olga Doleśniak-Harczuk.

– Równie ciekawe jest – jak mówiła ekspert Instytutu Staszica w audycji „Świat w powiększeniu” – podejście George’a Sorosa do tego, że Europa, to jest wspólnota oparta o zasadę praworządności, i że te młyny sprawiedliwości mielą – jak wiadomo – wolno. On to zamieścił w tym artykule. A że koronawirus porusza się jednak szybko, w sposób nieobliczalny, dlatego Europa potrzebuje szybkich odpowiedzi i… wieczystych obligacji -.

– Chyba wniosek jest taki, że żaden instrument nie jest zły, żeby pewne idee przeforsować albo przynajmniej próbować je zaszczepić – podsumowała Olga Doleśniak-Harczuk.


Więcej: https://polskieradio24.pl/130/4428/Artykul/2633103,Kazdy-instrument-jest-dobry-by-forsowac-swoje-idee-DolesniakHarczuk-o-propozycji-Sorosa-ws-budzetu-UE


Foto: ec.europa.eu

bottom of page