top of page

Susza a ryzyko blackoutu

27 kwietnia 2020

Brak opadów deszczu i bezśnieżna zima niesie za sobą ryzyko nie tylko dla rolnictwa, ale również dla branży energetycznej. Na antenie Polskiego Radia 24, dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica mówił, że nie ma zagrożenia dla dostaw energii mimo problemów związanych z suszą w wielu regionach kraju.

– – W tym roku zagrożenie blackoutem nie jest duże. Polska sporo energii sprowadza z zagranicy, ubiegły rok był pod tym względem rekordowy. Ponadto nasi sąsiedzi dysponują elektrowniami atomowymi, co również jest dodatkowym zabezpieczeniem  – powiedział dr Dawid Piekarz.

Przypomniał, że Niemcy wytwarzają dzięki źródłom odnawialnych, aż 30 proc. energii, która jest dostępna na rynku. – Były sytuacje, gdy był on niemal za darmo lub wręcz z dopłatą za wpuszczenie do swojej sieci. Ponadto wszyscy nasi sąsiedzi posiadają elektrownie atomowe, które są dużo bardziej odporne na problemy pogodowe – dodał wiceprezes Instytutu Staszica.


Więcej na stronie: https://polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2498900,Susza-a-ryzyko-blackoutu-Ekspert-uspokaja-nie-ma-zagrozenia-dla-dostaw-pradu-jestesmy-zabezpieczeni


Foto: pixabay.com

bottom of page