top of page

Zielone światło dla prywatnych inwestorów w górnictwie

15 kwietnia 2022

Wiadomo, że nie będziemy już wydobywali węgla na potęgę, jak to było w latach 70-tych. Natomiast tam, gdzie są zasoby surowca dobrej jakości i dające się wydobywać rentownie, warto zainwestować w zwiększenie wydobycia. Warto również dać zielone światło prywatnym inwestorom – mówił w rozmowie z portalem WNP.PL Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica.

Trzeba też pamiętać, że inwestycje w górnictwie są kapitałochłonne a okres zwrotu jest długi. Na pewno dopuszczenie kapitału prywatnego do górnictwa byłoby korzystne – zważywszy że państwowi producenci węgla borykają się od lat z dużymi problemami. Natomiast są inwestorzy prywatni, którzy deklarują chęć inwestowania w Polsce w wydobycie węgla – podkreślił prezes Instytut Staszica.

Mamy w Polsce bardzo dobre, niewykorzystane złoża węgla, po które należałoby sięgnąć. Są kopalnie czynne oraz takie, również prywatne, których budowę się planuje, a ich plany zakładają wydobycie węgla wysokiej jakości, jaki przydałby się na polskim rynku ograniczając import tego surowca – dodał Dawid Piekarz.


Więcej: https://www.wnp.pl/gornictwo/w-gornictwie-trzeba-dac-zielone-swiatlo-prywatnym-inwestorom,569098.html


Foto: pixabay.com

bottom of page