top of page

Konsolidacja rynku sposobem na bezpieczeństwo energetyczno-paliwowe

23 lipca 2020

Dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica wziął udział w debacie Polskiej Agencji Prasowej „Fuzje i przejęcia – szansa czy wyzwania”.  Uczestnicy dyskusji analizowali połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos. Uznali, że powinno ono nastąpić dużo wcześniej, przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, a jako największe wyzwania w procesie konsolidacji  wskazali kolejne negocjacje z Komisją Europejską i szczegółowe scenariusze połączenia.

W debacie oprócz Dawida Piekarza wzięli udział prezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych prof. Witold Modzelewski, dr inż. Andrzej Sikora – prezes Instytutu Studiów Energetycznych oraz prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski.

„Oddanie tego, co należy do tego przemysłu, w pewnym cudzysłowiu – przeszłości, po to, żeby budować synergie w innych obszarach, magiczne słowo – technologii, jeżeli spojrzymy na to z punktu widzenia przesterowania tego nowego koncernu, a nie tylko z punktu widzenia posiadanych aktywów, których trzeba się pozbyć, to myślę, że to stawia w kompletnie innym świetle trochę te warunki, i myślę, że wtedy się to bardziej, mocniej broni” – mówił w trakcie dyskusji dr Dawid Piekarz.

„Robimy coś, co tak naprawdę należało zrobić 20 lat temu. I pewnie, gdybyśmy zrobili to 20 lat temu, nie mielibyśmy tych problemów, które mamy dzisiaj. Doceńmy więc to, że w roku 2020, roku trudnym, udało się to doprowadzić do pełnego końca – to po pierwsze. A po drugie – będziemy mieli pomost, operatora, który będzie w stanie realizować strategiczne interesy na tym rynku” – powiedział wiceprezes Instytutu Staszica.


Więcej: https://www.pap.pl/centrum-prasowe/687170%2Cduzy-moze-wiecej-konsolidacja-rynku-sposobem-na-bezpieczenstwo-paliwowo


Foto: PKN Orlen

bottom of page