top of page

Rola Gerharda Schroedera w budowie NordStream 2

8 lipca 2020

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder sugeruje sankcje odwetowe wobec USA w reakcji na zapowiedzi wprowadzenia przez Stany Zjednoczone sankcji przeciwko firmom i instytucjom zaangażowanym w budowę gazociągu Nord Stream 2. Uważa, że rząd Angeli Merkel powinien zwiększyć presję w tej sprawie w ramach Unii Europejskiej, o czym mówił podczas posiedzeń komisji gospodarski Bundestagu. O ostatnich działaniach Schroedera i jego roli w budowie gazociągu mówiła w Polskim Radio 24 Olga Doleśniak-Harczuk, ekspert Instytutu Staszica.

– W wywiadach opowiada o tym, jak po niemiecku rozmawia z Władimirem Putinem, że regularnie się spotykają. Natomiast jego wypowiedzi dotyczące Nord Stream 2 zmierzają do tego, by pokazać opinii publicznej, że relacje transatlantyckie są bardzo nadwątlone z winy USA, które postanowiły ukarać sankcjami projekt europejski. O Nord Stream 2 mówi się bowiem jako o projekcie europejskim, a nie niemiecko-rosyjskim. To pozwala wydźwignąć sprawę na poziom ponadnarodowy – powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk.


Więcej: https://polskieradio24.pl/130/4428/Artykul/2546055,Lobbysta-Gazpromu-i-przyjaciel-Putina-Olga-DolesniakHarczuk-o-Gerhardzie-Schroederze


Foto: wikipedia.org, by Olaf Kosinsky

bottom of page