top of page

Opowieść o prawdziwych bohaterach

27 listopada 2020

– Patrzyłam na zdjęcie i myślałam, że wróci. Choć przecież przytulałam się do jego trumny. Zobaczyłam te obrączki i byłam na niego zła. Że mnie zostawił, że on umarł, a ja muszę żyć – to jedno z wielu dramatycznych wspomnień, o których możemy przeczytać w książce „Śmierć warta zachodu”. Publikacja, która została wydana z okazji jubileuszu 10-lecia pracy Fundacji Dorastaj z Nami, jest zbiorem wywiadów, esejów i reportaży. O książce opowiada Magdalena Pawlak, prezes Fundacji.


To przejmująca wielogłosowa opowieść, której tematem jest służba – służba dla kraju i dla drugiego człowieka. Służba żołnierza na misji, policjanta antyterrorysty, strażaka, ratownika medycznego. Służba i wszystko co się z nią wiąże – honor, odwaga, odpowiedzialność, strach, samotność, ordery, wdzięczność… ale nierzadko także osierocone dzieci, rodziny, smutek, trauma, żałoba i śmierć… śmierć dzisiaj, tu i teraz. Jak to jest, kiedy – choćby w najszczytniejszym celu – giną najbliższe nam osoby? Albo, kiedy ideał poświęcenia zderza się z bólem, banalnością, absurdem życia tych, którzy tego daru śmierci musieli być świadkiem?

To trudne pytania dla nas wszystkich. Jak przyjmujemy ten dar my, dla których kalectwo czy zgon to tematy wstydliwe i niemodne? Tradycyjny szacunek wobec śmierci w imię ideału to przecież tylko oficjalna strona medalu. Prawda czasami bywa mniej oczywista.

Nasza książka „Śmierć warta zachodu” poświęcona jest ludziom, którzy zginęli służąc Polsce. To opowieść o prawdziwych bohaterach i ich rodzinach, o tych, którzy po nich zostali i na nowo uczyli się żyć.

Punktem wyjścia dla niemal wszystkich opowieści są prawdziwe historie podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami: dzieci policjanta, który zginął ratując tonącego chłopca; rodziny żołnierza, który poległ na misji czy antyterrorysty, którego z broni maszynowej zabił przestępca ukryty w bankomacie.

Pisząc o nich, autorzy książki, wśród których są znani polscy reporterzy i pisarze: Magdalena Rigamonti, Piotr Siemion, Brygida Grysiak, Cezary Łazarewicz, Robert Mazurek, Dorota Łosiewicz, Paweł Reszka, Małgorzata Sidz i Jan Rojewski – szukają odpowiedzi na najtrudniejsze pytanie życia.

Uzupełnieniem poszczególnych relacji są fotografie Maksymiliana Rigamontiego.

Naszym pragnieniem było aby ta książka stała się realnym wsparciem dla podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami, a co za tym idzie aby dochód z jej sprzedaży został przeznaczony na pomoc dla nich.

* * *


Fundacja Dorastaj z Nami to organizacja pozarządowa, która od blisko 10 lat inspiruje różne grupy społeczne i biznesowe, aby działały razem na rzecz pomocy dzieciom strażaków, ratowników górskich, żołnierzy i policjantów, którzy zginęli lub zostali ciężko ranni podczas pełnienia służby publicznej. Od chwili powołania Fundacja Dorastaj z Nami objęła opieką 265 dzieci.

Książkę można kupić m.in. w księgarni internetowej „Świat Książki”.


Magdalena Pawlak

Prezes Zarządu Fundacji „Dorastaj z Nami”

bottom of page