top of page

Skutki amerykańskich wyborów dla Polski

5 listopada 2020

Dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytut Staszica w Telewizji Republika komentuje wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, gdzie przedłuża się proces liczenia głosów w związku z wyrównanymi wynikami Prezydenta Donalda Trumpa i kandydata demokratów Joe Bidena w kilku stanach. Wiceprezes IS analizuje przede wszystkim gospodarcze aspekty wyboru Amerykanów oraz relacje Polski z USA.

W rozmowie Dawid Piekarz podkreślił różnice między republikanami i demokratami zwracając uwagę na skutki jakie mogą przynieść Polsce realizowanie priorytetowych celów tych partii. Demokraci w podkreślają konieczność zmian w obszarze polityki społecznej i ekologicznej, a mniejszą uwagę poświęcają relacjom międzynarodowym. Obóz republikanów podnosi w większym stopniu tematy gospodarcze i podkreśla potrzebę wzmocnienia roli USA na arenie międzynarodowej.

Projektami kluczowymi dla Polski w ramach dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi są według dr Piekarza: trójmorze, dywersyfikacja gazowa i budowa elektrowni atomowej.  – Albo będziemy mieli  elektrownie atomową z amerykańską technologią, finansowaniem i siłą polityczną w pokonywaniu przeszkód, albo będziemy o tym dyskutować kolejnych dwadzieścia, trzydzieści lat, bo sentyment do atomu jest w Unii Europejskiej słaby – stwierdził.


Więcej: https://telewizjarepublika.pl/od-a-do-z-o-wyborach-w-usa-dr-piekarz-z-instytutu-staszica,105163.html


Foto: pixabay.com

bottom of page