top of page

Fundacja Mosinga – wsparcie dla Polaków na Ukrainie

22 lutego 2020

Pomagają tym Polakom, którzy żyją z dala od Ojczyzny, w biedzie i często w zapomnieniu. Wielkie, trudne dzieło. Fundacja im. ks. dr Mosinga już dwadzieścia lat wspiera rodaków, żyjących na Ukrainie – od ziemi lwowskiej aż po Kijowszczyznę. Wsparcie otrzymuje blisko trzysta rodzin, przede wszystkim osób starszych, samotnych, chorych, rodzin wielodzietnych i niepełnych.


Warto podkreślić, że większość podopiecznych aktywiści Fundacji znają osobiście – kilka razy w roku wyruszają z Polski na Ukrainę, by nieść pomoc, dostosowaną do potrzeb poszczególnych podopiecznych. Przekazywane są przede wszystkim leki i środki medyczne, ubrania i żywność. Bardzo trudnym i ważnym zadaniem Fundacji im. ks. dr Mosinga jest zbieranie pieniędzy na leczenie i rehabilitację – na Ukrainie, ale też za granicą, w tym w krajach Europy Zachodniej. Jest to możliwe m.in. dzięki współpracy z wieloma lekarzami i ośrodkami medycznymi.

Wśród chorych, którymi zajmuje się instytucja, jest Marianek Kobierski, cierpiący na neuroblastomę. Chłopczyk przeszedł w szpitalu w Hiszpanii kilka kursów chemioterapii – dała ona pozytywne efekty. Zniknęło wiele zmian nowotworowych. Teraz przed maluszkiem dalsze etapy kuracji, na które niezbędne są tysiące euro. Rodzice Marianka i Fundacja zwracają się z prośbą o wsparcie. Materiał na ten temat wyemitowała TVP Polonia: https://polonia24.tvp.pl/45873709/fundacja-imienia-ksiedza-dr-mosinga

Polacy z Kresów to grupa, o której politycy chętnie mówią, lecz która nie otrzymuje systemowej pomocy. Niemal wszystko spoczywa na barkach ludzi dobrej woli. Fundacja im. ks. dr Mosinga robi bardzo wiele, ale konieczne jest nasze wsparcie!


(rk)


Foto: Fundacja im. ks. dr Mosinga

bottom of page