top of page

O przyszłości górnictwa w Polsce

20 lutego 2020

Wiceprezes Instytutu Staszica, dr Dawid Piekarz w rozmowie z Silesia24.pl mówił o przyszłości górnictwa, wynagrodzeniach w tej branży, postawie związków zawodowych oraz planach restrukturyzacji.

Będziemy mieli potężne naciski, by od węgla odchodzić, co z naszym bezpieczeństwem energetycznym, z naszą racją stanu nie byłoby zgodne. My powinniśmy tak długo jak to będzie możliwe wykorzystywać swoje zasoby – mówił Dawid Piekarz.

Dobre czasy dla górnictwa nie wrócą nawet jeśli będziemy mieli chwilowy wzrost cen na światowych giełdach. Dla nas to wiele nie zmieni, bo presja na to by odchodzić od węgla, zużywać go coraz mniej będzie rosła – zauważył ekspert Instytut Staszica  – Trzeba będzie w miarę upływu czasu zmniejszać rolę węgla w miksie energetycznym. Tyle tylko, żeby można było to robić łagodnie, stopniowo i długofalowo to potrzebujemy zaopatrzenia z polskich kopalń, które będzie dawało energetyce taki węgiel, jaki ona potrzebuje, i po kosztach, które będą konkurencyjne dla importu – dodał.


Rozmowa dostępna na: https://silesia24.pl/kryzys-w-gornictwie/ogladaj/dr-dawid-piekarz-w-s24-9663


Foto: Wikipedia.org

bottom of page