top of page

Dr Piotr Łuczuk: Podniesienie stopnia alarmowego CRP w obecnej sytuacji jest naturalne

22 lutego 2022

Podniesienie stopnia alarmowego w 4-stopniowej skali do przedostatniego CHARLIE-CRP to efekt trudnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. O potencjalnym niebezpieczeństwie, wyciąganiu wniosków ze zdarzeń ostatnich lat i podstawowych zasadach bezpieczeństwa dla niezalezna.pl mówił dr Piotr Łuczuk, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Instytutu Staszica, pracownik Katedry Internetu i Komunikacji Cyfrowej UKSW w Warszawie.

Odnosząc się do stopni alarmowych CRP dr Piotr Łuczuk wyjaśnił, że „dotyczą one zabezpieczenia strategicznej infrastruktury teleinformatycznej”. Należy przez to rozumieć „komunikację na szczeblu rządowym, możliwość zapewnienia niezakłóconych dostaw energetycznych czy pracy sektora bankowego”. Według dr Łuczuka „tego typu ataki podyktowane są próbą zakłócenia komunikacji wszystkich szczebli, serwisów informacyjnych czy wręcz wywołania szumu informacyjnego”.

Wprowadzenie 3. stopnia alarmowego CRP dla przeciętnego Kowalskiego oznacza stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. O czym należy pamiętać?

– „W przypadku śledzenia bieżących informacji, weryfikujmy ich źródła. Sprawdzajmy ich wiarygodność. Z kolei używając bankowości elektronicznej, zwracajmy uwagę na urządzenia, z których korzystamy oraz okoliczności. Ze szczególną ostrożnością podchodźmy do nietypowych wiadomości i próśb – nawet od znajomych czy rodziny – które otrzymamy w najbliższym czasie, mogą za nimi stać próby wyłudzenia danych lub uzyskania dostępu do naszych urządzeń” – ostrzega ekspert Instytutu Staszica.


Więcej w artykule: https://niezalezna.pl/430911-charlie-crp-do-odwolania-cyberataki-to-realne-konsekwencje-przeczytaj-i-badz-bezpieczny-w-sieci


Foto: pixabay.com

bottom of page