top of page

Energetyka potrzebuje skalpela a nie topora

5 maja 2020

Na portalu energetyka24.com Jerzy Kurella, ekspert ds. energetycznych Instytutu Staszica analizuje przypadek zabezpieczeń kontraktów na zakup energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii. Zwraca m.in. uwagę na zawiłości prawne i konsekwencje wejścia w życie jednego z artykułu nowelizacji tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, dotyczący nowych form przedstawiania zabezpieczeń niepieniężnych przez członków Izby Rozliczeń Giełd Towarowych. Proponuje również prostsze dla przedsiębiorców rozwiązania.

Absolutnie nie wyobrażam sobie jak mają tę materię (Art. 31zzh. 1.) zrozumieć i stosować przedsiębiorcy z branży energetycznej, a konsekwencje z niego wynikające mogą być jak eksplozja bomby jądrowej. Postaram się więc po kolei, na tyle zrozumiale jak to jest możliwe, pokazać jak może dojść do tego jądrowego wybuchu…- pisze Jerzy Kurella.

Jestem przekonany, że znacznie bezpieczniejszym i nie powodującym ryzyk opisanych powyżej, byłoby poręczenie przez PFR lub BGK pozycji kontraktowych spółek skarbu państwa. Nie wchodzilibyśmy wówczas w stosunki umowne między podmiotami komercyjnymi i uniknęlibyśmy potencjalnego łańcucha upadłości.” –  zauważa mówi ekspert ds. energetycznych Instytutu Staszica.


Więcej: https://www.energetyka24.com/gaz/kurella-nie-ratujmy-energetyki-toporem-lepiej-uzyc-skalpela

bottom of page