top of page

Niemiecka gospodarka traci na kornawirusie

4 maja 2020

Niemiecki rząd dopiero po majówce zaczął stopniowo zdejmować ograniczenia mające spowolnić rozszerzenie koronawirusa. Do szkół powrócili uczniowie, ale tylko ci, których czekają egzaminy, otwarte zostały m.in. muzea, place zabawa i ogrody zoologiczne. Jednak wiele branż w szczególności turystyka znalazło się mimo programów pomocowych w zapaści. O słabej kondycji niemieckiej gospodarki i stratach jakie poniosła przez koronowirusa mówiła w Polskim Radio 24 Olga Doleśniak-Harczuk, ekspert Instytutu Staszica.

– Są dane, że gospodarka nieniemiecka utraci z powodu epidemii koronawirusa 15 mld euro, ta kwota mocno odbije się na stanie niemieckich portfeli. Już teraz szacuje się, że każdy Niemiec, niezależnie od wieku, zapłaci w związku z pandemią od 2,5 do 3 tys. euro – stwierdziła Olga Doleśniak-Harczuk.

– Niemiecka gospodarka niewątpliwie przeżywa bardzo poważny kryzys, niezależne źródła twierdzą że PKB mógł spaść nawet o 25 procent, bardzo dużo straciła branża samochodowa, produkcja maszyn, ale też, co ciekawe, prywatna opieka zdrowotna, także wszystkie kwestie związane z turystyka i gastronomią i hotelarstwem -mówiła ekspert Instytutu Staszica.


Więcej: https://polskieradio24.pl/130/4428/Artykul/2502750,Olga-DolesniakHarczuk-niemiecka-gospodarka-bardzo-ucierpiala-z-powodu-pandemii

bottom of page