top of page

Dawne plany prywatyzacji Lotosu

18 maja 2022

Wiceprezes Instytutu Staszica dr Piotr Balcerowski dla portalu FilaryBiznesu.pl komentuje sytuację wokół ujawnionych przez media planów Aleksandra Grada, ministra skarbu, który w 2011 r. dopuszczał prywatyzację Lotosu. Do procesu były dopuszczone spółki z rosyjskim kapitałem.

Dokumenty z 2011 r. potwierdzają zdaniem dr Piotra Balcerowskiego politykę ówczesnego rządu PO-PSL nakierunkowaną na zbliżenie z Rosją – Jest więc zaskoczenie, że mogli się tak daleko posunąć, mimo tego, że było bardzo dużo sygnałów świadczących, iż współpraca z Rosjanami jest bardzo ryzykowna, również z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Dlatego dziwi mnie, że tak lekkomyślność była aż tak daleko posunięta – stwierdza wiceprezes Instytutu Staszica.

W biznesie to większościowe udziały są decydujące. To one decydują o kierunkach rozwoju i te sytuacje są nieporównywalne. Budowanie narracji na podstawie niegdysiejszych, mniejszościowych udziałów rosyjskich w MOL-u (wykupionych przez Węgrow wiele lat temu) i próba połączenia tego z Saudi Aramco to sytuacja zupełnie nieporównywalna do planów PO z 2011 roku. Gdyby scenariusz, o którym mowa w ujawnionej notatce, został zrealizowany, Rosjanie kontrolowaliby Lotos de facto i de iure – dodaje dr Balcerowski.


Więcej: https://filarybiznesu.pl/tylko-u-nas-piotr-balcerowski-plany-po-narazaly-bezpieczenstwo-polski/a15246


Foto: pixabay.com

bottom of page