top of page

Górnictwo a koronawirus

30 marca 2020

Jak pandemia koronawirusa wpłynie na polskie górnictwo? Czy branża przetrwa ten kryzys i czy cześć górników może stracić pracę? Na powyższe pytania w rozmowie z Radiem Piekary odpowiadał dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica.

„Branża górnicza odczuje pandemie koronawirusa bardzo boleśnie. Będzie to związane z prognozowanym spowolnieniem gospodarczym, którego skutki odczuje oczywiście górnictwo. Skala załamania, jakie będzie miało miejsce w tym sektorze gospodarki jest dziś trudna do przewidzenia – mówił dr Dawid Piekarz.

„Na szczęście – a co do niedawno krytykowano – niewykorzystane zimą zapasy węgla zostały zgromadzone przez Agencję Rezerw Materiałowych i w razie czego można je wykorzystać do bieżącego zasilania energetyki nawet gdyby konieczne było zmniejszenie lub czasowe przerwanie wydobycia. To scenariusz nadal możliwy” – dodał.

Rozmowa dostępna na:  https://www.radiopiekary.pl/2020/03/27/koronawirus-a-polskie-gornictwo-ekspert-obnizki-pensji-i-zwolnienia-bez-takich-decyzji-branza-moze-nie-przetrwac-kryzysu/

Foto: Wikipieda.org

bottom of page