top of page

Medycyna to przygoda życia – czy wybrać studia medyczne?

16 października 2020

Medycyna, jak powiedział śp. prof. Zbigniew Religa, to przygoda życia. To są długie studia, bardzo trudne, ale uczą nas wielu różnych aspektów, poczynając od analizy człowieka na zagadnieniach technologicznych kończąc. Jeśli ktoś chce mieć kontakt z ludźmi, nie tylko pomagać, ale widzieć satysfakcję na twarzy rodziców leczonego dziecka, to są studia dla niego, jednak musi być przygotowany na ciężką pracę i dużą ilość nauki.


Kandydat na studenta medycyny powinien interesować się przyrodą, chemią, lubić eksperymenty – wtedy na pewno będzie mu łatwiej, ale jednocześnie to nie oznacza, że inni zupełnie się nie nadają. Bardzo często osoby, które mają umysł ścisły i zawsze chciały iść np. na politechnikę lub na prawo nagle zmieniały zdanie i decydowały się zdawać na medycynę lub pokrewne kierunki. Być może dłużej musiały się aklimatyzować, ale też odnajdywały się na tych studiach.

Kolejna rada – pierwsze dwa lata są bardzo trudne, dlatego nie warto na początku drogi zrażać się. Gdy jeden z profesorów przyniósł książkę telefoniczną i podręcznik do anatomii, to okazało się, że ta druga pozycja jest kilkukrotnie grubsza. Na początku przeraziliśmy się objętością książki, a potem cytowaliśmy ją na wyrywki.

Niektóre osoby wybierają studia medyczne pod kątem zainteresowań i specjalizacji, którą w przyszłości wybiorą. Bardzo wielu licealistów chce zostać ortopedami, lekarzami medycyny sportowej lub chirurgami, a kobiety myślą o dermatologii.

Przestrzegam przed takim sposobem myślenia – nasze zainteresowania medyczne tak naprawdę ukształtują się w trakcie studiów. Może okazać się, że zaciekawi nas zupełnie inna specjalizacja niż nasza wymarzona w czasach licealnych. Ważni są też wykładowcy i mentorzy, których spotkamy podczas nauki – to oni mogą nas poprowadzić i pomóc w wyborze własnej drogi w świecie medycyny.


Prof. dr hab. Piotr H. Skarżyński

Członek zarządu Centrum Mowy i Słuchu Medincus. Jest otolaryngologiem, audiologiem i foniatrą.

Materiał przygotowany we współpracy z platformą Akademia Zarządzania i Rozwoju


Foto: pixabay.com

bottom of page