top of page

Wojna na Ukrainie, a rynek paliw

27 marca 2023

  

Mimo stabilizującej się ceny baryłki ropy na światowych rynkach ceny na stacjach benzynowych nadal są wyższe niż przed rokiem. Wydaje się, że realne obniżki na rynkach paliw, które jako konsumenci będziemy widzieć w postaci nominalnej ceny za litr benzyny czy diesla, dopiero przed nami – stwierdza dr hab. Agnieszka Domańska, Prezes Instytutu Staszica dla Dziennika Gazeta Prawna.

Czy koniec wojny na Ukrainie zminimalizuje różnicę pomiędzy cenami paliw a cenami ropy naftowej? Na pewno najbliższe miesiące będą wpływały na światowy rynek ropy i europejski rynek paliw, bowiem nic nie wskazuje, żeby konflikt szybko się zakończył. Z pewnością europejska gospodarka musi teraz skoncentrować się na dalszym udoskonalaniu świeżo zbudowanego nowego ładu w obszarze dostaw ropy i paliw. Kluczowe w tym kontekście jest również powstawanie  nowych rafinerii w Azji i na Bliskim Wschodzie. Ich uruchomienie zmniejszy deficyt na rynku paliw gotowych, co powinno ustabilizować galopujące do tej pory ceny – dodaje Prezes Instytutu Staszica.


Więcej:https://biznesiklimat.gazetaprawna.pl/energetyka-i-przemysl/8688980,wojna-w-ukrainie-zmienila-rozklad-sil-na-rynku-paliw.html


Foto: pixabay.com

bottom of page