top of page

Inwestycje Orlenu w Niemczech?

21 września 2022

Dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica dla portalu Salon24 komentuje możliwości zakupy przez PKN Orlen niemieckiej rafinerii w Schwedt, która przed nacjonalizacją była własnością Rosnieftu. W rozmowie z portalem analizuje m.in. czy możliwy zakup rafinerii przez polski koncern byłby korzystny dla naszej gospodarki.

– Zakupy aktywów rafineryjnych są dziś obarczone pewnym ryzykiem. Niebawem czeka nas transformacja energetyczna. Kto więcej ma, więcej będzie musiał transformować. Ale z racji położenia rafinerii w Schwedt jest to dość ciekawa opcja z punktu widzenia Orlenu – mówi dr Piekarz.

– Jeśli Rosjanie straciliby prawo do produkcji w nich paliw z rosyjskiej ropy, całe Niemcy wschodnie zostałyby pozbawione paliwa. Sytuacja, w której te rafinerie trafiłyby w ręce kraju, który należy do sojuszy z Niemcami – jest w NATO i Unii Europejskiej – byłaby w interesie samych Niemiec. A także w szeroko pojętym wspólnym interesie całej Unii – jakim jest wyrzucenie Rosji z europejskiego systemu energetycznego – dodaje.


Więcej: https://www.salon24.pl/newsroom/1252519,orlen-kupi-niemiecka-rafinerie-w-interesie-polski-niemiec-calej-unii-europejskiej

bottom of page