top of page

Giełda szansą na rozwój innowacji

19 kwietnia 2021

Dr Dawid Piekarz wiceprezes Instytutu Staszica w wywiadzie dla portalu filarybiznesu.pl ocenił sytuację na warszawskiej GPW i rozważał czy w czasach pandemii jest to dobre miejsce do zainwestowania. Wśród tematów rozmowy znalazły się m.in. propozycja obowiązkowego akceptowania przez firmy transakcji gotówkowych oraz realność ambitnych planów rozwoju sieci autostrad i dróg ekspresowych.


– Można więc te 30 minionych lat oceniać ambiwalentnie. Mimo to myślę, że nasza giełda ma szansę stać się miejscem do poszukiwania kapitału na rozwój innowacji. W tym zakresie dużą rolę może odegrać New Connect, który choć jest rynkiem relatywnie bardziej ryzykownym, ale na który – zwłaszcza niewielka – firma, która szuka kapitału, może wchodzić – mówił dr Dawid Piekarz.

– Zatem myślę, że start-upy, podmioty inwestujące w innowacyjne technologie, w zieloną energetykę, mogą dać giełdzie drugi oddech. Jednocześnie to, co się dzieje na giełdzie pokazuje nam aktualną dostępność kapitału, nastroje panujące w gospodarce. Zawsze przy tym jestem sceptyczny, gdy państwo próbuje wchodzić w sposób administracyjny na parkiet. Na szczęście jest on mocno odporny na rozmaite ingerencje. Lepiej, żeby państwo, w odniesieniu do GPW, koncentrowało się na jej popularyzacji wśród przedsiębiorców, czy pilnowaniu przejrzystości dokonywanych transakcji. Tak więc państwo może giełdzie pomóc, ale niekoniecznie w sposób, jaki zaproponował ostatnio jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej, by NBP skupował akcje spółek notowanych na GPW – stwierdził wiceprezes Instytutu Staszica.


Więcej: https://filarybiznesu.pl/piekarz-gielda-miejscem-do-poszukiwania-kapitalu-na-rozwoj-innowacji-wywiad/a9673


Foto: pixabay.com

bottom of page