top of page

Czy małe reaktory okażą się ratunkiem?

20 marca 2021

Energetyka jądrowa nie ma w Polsce szczęścia – mało, że z realnego socjalizmu jako jedyny kraj regionu wyszliśmy bez elektrowni atomowej, to jeszcze zmarnowaliśmy lata po 2007, kiedy z jednej strony pojawiły się zapowiedzi budowy elektrowni (a nawet spółka celowa), a z drugiej wiadomo już było, że polityka klimatyczna UE wchodzi w życie. Co gorsza, i obecnie klimat dla energetyki atomowej w samej UE za sprawą Niemiec zdecydowanie się pogarsza – zauważa dr Dawid Piekarz w komentarzu na portalu energetyka24.com.


– Planowana przez rząd elektrownia na 6 bloków będzie istotnym stabilizatorem systemu energetycznego oraz pozwoli na realne odchodzenie od węgla, jednak trzeba pamiętać o innym wyzwaniu:  o ile „duży atom” może zastąpić np. giganta, jakim jest Bełchatów, o tyle prawdziwym problemem dla polskiej gospodarki będą mniejsze elektrownie, zaspokajające potrzeby konkretnych regionów – jak Połaniec, Jaworzno czy Kozienice, a także siłownie konkretnych – energochłonnych – zakładów przemysłowych – stwierdza wiceprezes Instytutu Staszica.


Cały tekst dostępny pod linkiem: https://www.energetyka24.com/w-polskiej-energetyce-trwa-zarzadzanie-kryzysowe-czy-male-reaktory-okaza-sie-ratunkiem-komentarz

bottom of page