29 kwietnia 2022
Pod koniec kwietnia br. odwiedziłem Polskę. Razem z ekipą Olimpiad Specjalnych Polska wizytowaliśmy ośrodki dla uchodźców w Ustroniu i Rybniku na Śląsku oraz w Krasnobrodzie w województwie lubelskim. Przyjechałem do Polski, by podziękować osobiście za ogromną pracę, którą wykonują Olimpiady Specjalne Polska, dostarczając niezbędną pomoc ukraińskim uchodźcom, uciekającym przed wojną i przemocą. Sercem jestem z nimi, podobnie jak miliony ludzi na całym świecie, tworzących rodzinę Olimpiad Specjalnych. Stajemy solidarnie z tymi, którzy cierpią. Ogrom pracy, jaki wykonują Olimpiady Specjalne Polska, jest niezwykły.
Wszystko to jest możliwe dzięki hojności fundacji Lions Clubs International – wieloletniego partnera Olimpiad Specjalnych oraz lokalnych partnerów w Polsce . Jesteśmy wam niezwykle wdzięczni, odpowiedzieliście na apel o pomoc na apel o jedność i pokój.
Szczególnie wzruszyłem się podczas pobytu w Krasnobrodzie, które znajduje się około 50 km od granicy z Ukrainą. W tamtejszym sanatorium schronienie znalazły osoby z niepełnosprawnością intelektualną wraz z opiekunami – niektórzy z głębokim stopniem niepełnosprawności. Ich potrzeby są bardzo duże. Olimpiady Specjalne nie zostawią tych ludzi bez pomocy.
Podczas pobytu w Warszawie spotkałem się z przedstawicielami największej w Polsce organizacji zrzeszającej przedsiębiorców – Pracodawców RP. Bardzo cieszę się, że rozpoczynamy współpracę. Dla firm – członków Pracodawców RP – zostanie przygotowana specjalna propozycja działań promocyjno-sponsoringowych, które będą propagować różnorodność wspólnych działań oraz programy włączające.
Gdy w 1968 roku założycielka naszej organizacji, siostra prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego Eunice Kennedy Shriver otwierała pierwsze Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Chicago, wielu wątpiło w sukces jej misji. Sytuacja osób z niepełnosprawnością intelektualną w tamtych czasach była nie do pozazdroszczenia. Dzisiaj Olimpiady Specjalne to ponad 5 milionów sportowców na całym świecie, w Światowych Igrzyskach – największej tego typu imprezie sportowej, biorą udział zawodnicy z ponad 190 krajów świata. To wartościowi ludzie, znakomici pracownicy, a także coraz częściej pożądani konsumenci i klienci. Cieszę się, że mogłem spotkać się z przedstawicielami Pracodawców RP. Jestem pewien, że wspólnie możemy wypracować projekty i rozwiązania atrakcyjne dla przedsiębiorców, a co za tym idzie, także bardzo istotne społecznie.
Wiem, że Olimpiady Specjalne każdego roku organizują w Polsce ponad 200 imprez sportowych – regionalnych i ogólnopolskich. Bierze w nich udział ponad 17,5 tysiąca sportowców, zrzeszonych w ponad 500 klubach sportowych Olimpiad Specjalnych na terenie całego kraju. Realizowane są także liczne programy pozasportowe, których celem jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnością intelektualną. To programy zdrowotne, współpraca z rodzinami, działania promocyjne i edukacyjne czy wspieranie najmłodszych. W obecnej sytuacji wojny w Ukrainie, Olimpiady Specjalne Polska włączyły się także aktywnie w pomoc uchodźcom z tego kraju.
Zawodnicy, wolontariusze, rodziny i kibice Olimpiad Specjalnych: składam wam nie tylko ogromne podziękowania – jestem zaszczycony mogąc towarzyszyć waszym działaniom na rzecz pokoju na świecie.
David Evangelista
Dyrektor Zarządzający Special Olympics Europe&Euroasia, odpowiedzialny za 58 krajów