top of page

Transformacja Orlenu

16 lipca 2020

We wtorek Komisja Europejska poinformowała o zatwierdzeniu przejęcia Grupy Lotos przez Orlen. Było ono uzależnione od wywiązania się przez koncern z zobowiązań m.in. sprzedaży 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci. W dniu ogłoszenia decyzji KE, PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad PGNiG.  Dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej uznał, że  transformacja Orlenu to krok w kierunku neutralności klimatycznej.

– Bardzo korzystne jest przejęcie rafinerii, która będzie istotnym wzmocnieniem w realizacji planów Orlenu w segmencie petrochemicznym – stwierdził Dawid Piekarz uznając, że przejęcie kontroli nad PGNIG wpisuje się w strategię budowy przez PKN Orlen multienergetycznego koncernu, ukierunkowanego na produkcję energii elektrycznej i elektromobilności, ważnych w aspekcie neutralności klimatycznej.

– To jest ostatni moment na budowę koncernu tak zbudowanego, który łączy ze sobą paliwa ropopochodne, petrochemię, energię elektryczną i gaz ziemny. Orlen wszedł na ścieżkę między recesją a zielonym ładem – stwierdził.  – Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w czasach spowolnienia gospodarczego mamy rewolucję energetyczną – mówił Dawid Piekarz.


Więcej: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C683040%2Cekspert-transformacja-orlenu-krok-w-kierunku-neutralnosci-klimatycznej.html

bottom of page