18 lutego 2022
Coraz większego znaczenia w życiu firm, instytucji publicznych, samorządów i organizacji zaczyna odgrywać skrót „ESG”, który oznacza zaangażowanie w przeciwdziałaniu zmian klimatycznych, udział w przemianach społecznych i ochronę praw pracowniczych. W sferze społecznej duży nacisk kładzie się na promowanie różnorodności i programy włączające. Olimpiady Specjalne, już od lat sześćdziesiątych propagują społeczne zaangażowanie i społeczną odpowiedzialność, w tym różnorodność i inkluzję, Ta idea bardzo nam przyświeca. Chcemy wspólnie wykonywać różne aktywności, stąd nasza kampania „#GrajmyRazem” która ma przybliżać naszemu społeczeństwu i społeczeństwu całego świata partnerstwo i działanie na rzecz rozwoju nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale też ich rodzin, małżonków, partnerów, dzieci.
Special Olympics to największa na świecie organizacja sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Została założona przez Eunice Kennedy Shriver, której siostra Mary była osobą z niepełnosprawnością intelektualną. Ich ojciec nie mógł się pogodzić, że jedno z jego dzieci odbiega od przyjętych ówcześnie norm, i niestety została poddana wielu eksperymentom medycznym, żeby „wyzdrowieć”. Eunice nie mogła już pomóc swojej siostrze, ale postanowiła pomóc innym. Do wielkiego domu Kennedych (jej bratem był prezydent John F. Kennedy) zaczęła zapraszać inne osoby z niepełnosprawnością, nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów, żeby stworzyć możliwości rozwoju poprzez sport. W 1968 roku, dzięki tej inicjatywie, odbyły się pierwsze światowe igrzyska olimpiad specjalnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Chicago. Wzięło w nich tam wtedy udział 1000 zawodników ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Kanady – teraz nasz ruch to ponad 200 programów narodowych i już 5,5 miliona zawodników.
Olimpiady Specjalne Polska, obecne w naszym kraju od lat osiemdziesiątych, przede wszystkim zajmują się sportem – organizacją regularnych treningów, obozów i zawodów. Mamy 508 klubów, w których na co dzień trenuje 17,5 tysiąca zawodników. Chcemy, żeby osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich bliscy, dzięki sportowi, uwierzyli w siebie, że ich miejsce jest wśród nas, mogą być partnerami, uczyć się różnych ról społecznych. Dla nas najważniejsze jest to, że my pozwalamy im wyjść z domu, rozwijać się fizycznie, Chcemy pokazywać społeczną odpowiedzialność właśnie po to, aby przybliżać osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich umiejętności i talenty.
Zapraszamy firmy i instytucje do współpracy z Olimpiadami Specjalnymi Polska, jesteśmy w stanie przygotować dla każdego z partnerów indywidualny pakiet. Współpracujemy m. in. z Tauron Polska Energia i z Huawei Polska, którzy pomagają nam rozwijać inicjatywy sportowe i realizować kampanię “#GrajmyRazem” – chcemy docierać do jak najszerszej publiczności i kibiców.
Ponieważ należymy do ruchu olimpijskiego to regularnie, co 4 lata, odbywają się igrzyska. W 2019 roku na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi wśród 7 tysięcy zawodników była nasza 100-osobowa reprezentacja. Zdobyliśmy wtedy 70 medali. Teraz mimo pandemii przygotowujemy się na letnie igrzyska, które odbędą się w czerwcu 2023 roku w Berlinie. Mamy nadzieję, że nasi sportowcy znowu pokażą swoją determinację i chęć wygrywania z własnymi ograniczeniami na arenach igrzysk.
Co roku zapraszamy do naszej akcji potencjalnych ambasadorów, w zeszłym roku dołączył do nas młody sportowiec, Kacper Nadolski. Na co dzień współpracujmy również z Robertem Lewandowskim, Kubą Wesołowskim, Tomaszem Wolnym, Karoliną Krupińską, Joanną Jędrzejczyk. Mamy naprawdę fajnych ludzi, którzy nie tylko pojawiają się w kampaniach promocyjnych, ale też na co dzień wspierają Olimpiady Specjalne Polska poprzez udział w naszych zawodach i różnych eventach, które organizujemy. Chcemy docierać do różnych grup społecznych, z przesłaniem, że różnorodność jest naprawdę dużym atutem, że nie ma się czego bać. Chcemy dodawać rodzinom osób z niepełnosprawnością intelektualną dumy i otuchy. Udaje nam się to robić dzięki naszym partnerom – Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Największym zadaniem jest promowanie sportów zunifikowanych, czyli tworzenia drużyn składających się z osób z niepełnosprawnością intelektualną i pełnosprawnych. Mamy zamiar do roku 2025 rozwijać sporty zunifikowane w szkołach, klubach sportowych, żeby młodzież, dzieci oraz dorośli mogli wspólnie bawić się i w efekcie zostać zawodnikami i partnerami zunifikowanych sportów i brać udział w zawodach – to jest nasz sztandarowy projekt. Natomiast już za chwilę zaczynamy przygotowania do Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2022 – ponad 1000 zawodników walczyć będzie o miejsce w polskiej reprezentacji w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Berlinie.
Zaczynamy w Rybniku, potem przejeżdżamy do Bydgoszczy, stamtąd do Warszawy i do Poznania. Wszystko zakończymy w Kielcach. To nie wszystko – będziemy organizować zawody regionalne, makroregionalne i pikniki integracyjne.
Pamiętajmy, że od osób z niepełnosprawnościami możemy się bardzo wiele nauczyć. Naprawdę nie bójmy się więc niepełnosprawności, oswajajmy ją i otwierajmy się na różnorodność, bo to naprawdę może wzbogacić nasz świat.
Joanna Styczeń-Lasocka
Dyrektor Generalna Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska