top of page

Niemcy niechętne reparacjom wojennym dla Grecji

29 marca 2021

Ekspert Instytutu Staszica, Olga Doleśniak-Harczuk na antenie Polskiego Radia 24 mówiła nt. stanowiska niemieckich władz w sprawie reparacji wojennych. W Bundestagu ten temat pojawił się w związku z rocznicą agresji III Rzeszy na Grecję. – Niemcy poczuwają się do winy za zbrodnie II wojny światowej, natomiast sprawę reparacji uważają za załatwioną – stwierdziła przypominając, że poza jedna frakcją pozostałe są zgodne w tej sprawie.

– Wyjątek stanowią politycy Lewicy, którzy cieszą się niewielkim poparciem i mogą sobie pozwolić na tego typu inicjatywy. Przedstawicielka Die Linke wyszła na mównicę i stwierdziła, że reparacje należą się Grecji, Włochom i Polce. Dodała, że należy z tymi państwami rozpocząć negocjacje – powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk komentując debatę w Bundestagu.

Zwróciła również uwagę, że rosnąca na popularności partia Zieloni chociaż podkreśla potrzebę przekazania środków na rzecz pojednania i edukacji dla Grecji to jednak nie widzi potrzeby wypłaty reparacji. W tym względzie stanowisko prawdopodobnego koalicjanta CDU po jesiennych wyborach jest zbliżone do podejścia pozostałych frakcji w Bundestagu.


Więcej: https://polskieradio24.pl/130/8359/Artykul/2705111,Reparacje-dla-Grecji-Olga-DolesniakHarczuk-Niemcy-uwazaja-sprawe-za-zamknieta

bottom of page