top of page

Konsekwencje wzrostu cen nawozów

14 października 2021

– Ceny nawozów bądź środków niezbędnych do uprawy raczej rzadko trafiają na strony serwisów ekonomicznych. Po pierwsze, nie wzbudzają one z reguły emocji analityków i konsumentów, po drugie, w odróżnieniu od surowców energetycznych, konsument rzadko odczuwa ich wpływ na swój portfel. Tymczasem trwający kryzys gazowy i błyskawiczna podwyżka cen gazu uderzyła i w przemysł nawozowy, powodując niemal trzykrotną podwyżkę cen nawozów – stwierdza Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica w rozmowie z portalem farmer.pl.

– Tutaj dochodzimy do jednego z głównych problemów na polskim rynku gazu, czyli ogromnej konkurencji – zwłaszcza cenowej – ze strony Rosji i Białorusi, a więc krajów, które dysponują tanim surowcem. Dodatkowo, nie będąc w UE, nie muszą przejmować się kwestiami środowiskowymi. Generalnie nacisk konkurencyjny (w dodatku działający w nieporównywalnie łatwiejszych warunkach) w istotnym stopniu decydować będzie o konkurencyjności i opłacalności produkcji nawozów Polsce – zauważył Dawid Piekarz.


Więcej: https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/czy-wzrost-cen-nawozow-odbije-sie-na-cenach-zywnosci,111981.html


Foto: pixabay.com

bottom of page