top of page

Nieważna informacja

9 lutego 2024

Media europejskie zdziwiły mnie mniej. Media polskie w ogóle. Przecież wiadomo, że u nas dla jednych sprawa jest niewygodna więc po prostu w ogóle o niej nie będą mówić tak długo jak się da. A drudzy zawsze skupieni na rozpamiętywaniu krajowych powyborczych krzywd i własnym podwórku też nawet za bardzo nie zauważyli.


Zdziwiły mnie media amerykańskie, a w USA właśnie w tym czasie byłem i nawet jako turysta zauważyłem, że o sprawie sporo się rozmawia. Trochę czasu musiało minąć, zanim dla telewizji CNN i wiodących liberalnych serwisów ekonomicznych bunt Teksasu stał się najważniejszym wydarzeniem.


Nic dziwnego. Bardzo nieprzyjemny temat. Przecież na tle sporu o to kto ma kompetencje do ochrony granicy w miasteczku Eagle Pass i kwestii napływu imigrantów pojawiła się druga poważniejsza sprawa. Pojawiło się też pytanie, które zadawali skonfliktowani z prezydentem kraju Teksańczycy wspierający ochronę granicy i swojego gubernatora Grega Abbotta. Czy rząd centralny działa w naszym interesie? Czy w imię ideologii, polityki międzynarodowej, dobrych kontaktów z liberalnymi mediami i sponsorami nie naraża bezpieczeństwa naszego stanu? Czy nie poświęca nas jak marszałek na wojnie jakiś odcięty plutonu, który za zadanie ma zginąć w milczeniu, by nigdy nie móc świadczyć o błędach dowództwa?


W USA coś takiego to ciężka sprawa, czego dowiódł nie tylko Greg Abbott, żołnierze Gwardii Narodowej i zwykli ranczerzy jadący chronić swojej granicy. Ale temat faktycznie dla nas daleki, trudny nawet do zrozumienia. Przecież w Unii Europejskiej nie do wyobrażenia jest poświęcanie interesów jakiegoś regionu, kraju, w imię ideologii, biznesów albo politycznego trwania rządzącej grupy politycznej. Tutaj szczęśliwie to się nie zdarzy. Dlatego i bunty niepotrzebne, potrzebna jest za to coraz głębsza integracja. Zresztą, gdyby Stany Zjednoczone przeniosły więcej kompetencji na rzecz rządu centralnego, to Teksas byłby bezpieczniejszy. Zgadza się? Ach, nie wait...


Wiktor Świetlik


Dziennikarz, publicysta

Fundator Instytutu Staszica


Foto: pixabay.com

bottom of page