24 sierpnia 2022
Krytycy fuzji Orlenu z Lotosem – już dokonanej i wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego – sięgają po argument o rosyjskich powiązaniach Saudi Aramco. Mniejszościowy udziałowiec gdańskiej rafinerii, co podkreślił w swojej interpelacji poseł Marek Biernacki, ma rzekomo być furtką, przez którą na polski rynek petrochemiczny znów wejdą Rosjanie. Owszem, Saudowie w warstwie werbalnej deklarują znakomite relacje z Rosją, ale rzeczywistość jest zgoła inna – zauważa dr Piotr Balcerowski w komentarzu dla portalu Forsal.
Jak wyglądają saudyjsko-rosyjskie relacje w wąskim wycinku, jakim jest rynek ropy i gazu? Do czasu kryzysu spowodowanego przez epidemię koronawirusa były one znakomite. Planowano wiele wspólnych przedsięwzięć, ba, w 2019 roku w Moskwie Aramco otworzyło centrum badawczo-rozwojowe. Ale idylla skończyła się wiosną 2020 r., kiedy na przeżywającym trudności rynku ropy saudyjski koncern rozpoczął faktyczną wojnę cenową z Rosją – pisze dr Piotr Balcerowski.
Więcej: https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/8522706,saudowie-energetyczny-sojusznik-czy-konkurent-rosji-opinia.html
Foto: aram co.com