top of page

Którego gazu zabraknie w zimie?

15 września 2022

– Zimą nie będzie gazu – to mantra powtarzana od miesięcy przez media i trafiająca w społeczne lęki. Z drugiej strony, krążące w domenie publicznej raporty i analizy od histerycznych, po rozsądne raporty instytucji bankowych sprawiają, że każdy wyczytuje sobie z nich to, co chce – stwierdza dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica w komentarzu dla portalu Energetyka24.com.

– Zerwanie przez Rosję kontraktu jamalskiego i brak dostaw z tego źródła zlikwidowało scenariusz powolnego, stopniowego przełączania się w ostatnim kwartale tego roku i spowodowało, że brakujący gaz dokupujemy na rynkach światowych, m.in. jest to gaz tłoczony do Niemiec przez Nord Stream 1. I to właśnie jest gaz, którego może teoretycznie zabraknąć, gdyby Rosja całkowicie odcięła Europę od jakichkolwiek dostaw. Wtedy dokupywanie brakującego wolumenu na wolnym rynku, jak to teraz ma miejsce, byłoby faktycznie problematyczne – uważa dr Piekarz.


Więcej: https://energetyka24.com/gaz/analizy-i-komentarze/ktorego-gazu-zabraknie-nie-cena-a-dostepnosc-bedzie-problemem-tej-zimy-komentarz


Foto: pixabay.com

bottom of page